.

>

środa, 6 listopada 2019

Domowe sposoby na katar - jak szybko pozbyć się kataru

domowe sposoby na katar


Katar to nieżyt nosa czyli zapalenie błony śluzowej nosa objawiający się wyciekiem wydzieliny wodnej tzw. wodnisty katar lub ropnej tzw. żółty katar. Typowe objawy kataru to zatkany nos, cieknący katar, częste kichanie i podrażnienie nosa.

Przyczyny kataru to zmiany pogodowe (jesień, wiosna), wtedy przy szybkich zmianach temperatur śluzówka nosa nie jest w stanie w pełni spełnić swej obronnej funkcji dla organizmu. Możemy również zarazić się od przypadkowo kichającej osoby, wtedy wdychamy drobne kropelki wydzielane przez osobę kichającą. Nieżyt nosa może wywołać również uczulenie na alergeny. W tym wypadku jest to alergia (całoroczny nieżyt nosa lub sezonowy katar sienny). Katar nie jest przypadłością groźną, ale należy ją łagodzić i leczyć, ponieważ długo utrzymujący się cieknący katar może prowadzić do trudnego w leczeniu zapalenia zatok obocznych nosa. W przypadku alergii śluzówka nosa jest bardzo wrażliwa przeróżne alergeny np. kurz czy pyłki kwiatów lub drzew. Jak szybko pozbyć się kataru w jeden dzień? Jaki jest szybki sposób na katar? Poniżej dowiesz się jakie są najskuteczniejsze, stare, naturalne domowe sposoby na katar m.in inhalacje na katar, aromaterapia, tabletki i inne skuteczne metody.Jak uchronić się przed katarem


Aby uchronić się przed katarem należy dbać o swoją odporność i dużo się ruszać na świeżym powietrzu. Należy wzmacniać organizm zażywając zestawy witamin lub przynajmniej witaminę C. Na wzmocnienie dobry jest preparat z żeń-szeń, tran z wątroby rekina. C. Bardzo ważnym elementem jest zdrowa dieta w której powinny się znaleźć świeże warzywa oraz owoce. Unikaj przeciągów i wyziębienia organizmu.


Jak pozbyć się kataru

Domowe sposoby na zatkany nos. Nie wiesz jak szybko pozbyć się kataru w jeden dzień, który powoduje, że czujemy się fatalnie? Zatkany nos i cieknący katar przeszkadza nam w normalnym funkcjonowaniu. Gdy już dopadnie nas wodnisty katar nie należy go lekceważyć. Nieleczony katar może doprowadzić do wystąpienia zapalenia zatok obocznych nosa oraz zapalenia zatok czołowych objawiających się silnym bólem głowy, okolic oczu oraz nasady nosa. Zapaleniu zatok towarzyszy żółty katar, czyli wydzielina ropna z nosa i ból przy uciskaniu tych miejsc. Leczenie zatok nie jest już takie proste i wymaga konsultacji lekarskiej.
Jeśli chcemy, aby przewlekły katar nie przerodził się w zapalenie zatok obocznych nosa warto wcześnie leczyć cieknący katar i w ten sposób zapobiegać tej dolegliwości. Jak się pozbyć kataru, który utrudnia nam życie dowiesz się poniżej. Jak pozbyć się kataru w jeden dzień? Z pomocą przychodzą naturalne sposoby na katar.


Domowe sposoby na katar: ziołowe inhalacje
 
Jak pozbyć się kataru w jeden dzień? Wdychanie ziół w postaci pary to sprawdzony i szybki sposób na katar czy zapalenie zatok. Ziołowe domowe inhalacje na katar mają właściwości przeciwzapalne, odkażające i szybko udrożniają zatkany nos. Przygotuj zioła takie jak szałwia, rumianek, tymianek, lipa do garnka lub miski i zalej je wrzątkiem, nachyl się nad naparem, nakryj głowę ręcznikiem. Wdychaj unoszącą się parę z tak przygotowanej mieszanki przed 10-15 minut. Jak szybko odczujemy poprawę? Taka inhalacja na katar pozwoli szybko pozbyć się kataru, przynosi ulgę i lepsze samopoczucie.


Domowe sposoby na katar: zestaw do płukania nosa oraz zatok nosowych.

Bardzo dobry szybki sposób na katar oraz zapalenie zatok to stosowanie gotowych zestawów do płukania dostępnych w aptece. Każde takie płukanie roztworem chlorku sodu i dwuwęglanu sodu dokładnie płucze usuwając na zewnątrz wydzieliny ropy, krwi, alergenów z nosa i zatok. Roztwór działa odkażająco, przeciwzapalne i przeciwobrzękowo. Polecamy np. zestaw firmy NeilMed o nazwie Sinus Rinse lub Irigasin. Poniżej znajduje się filmik przedstawiający zasadę działania takiego zestawu.Domowe sposoby na katar: aromaterapia

Następny sposób na cieknący katar to olejki zapachowe, np. sosnowy, eukaliptusowy, miętowy, lawendowy oraz mieszanki (np. Aroma Oil, Olbas Oil). Rozrzedzają zalegającą wydzielinę, zmniejszają obrzęk, maja działanie antybakteryjne oraz uspokajające. Możesz wylać kilka kropli na poduszkę lub pokrop chusteczkę i wdychaj ją często. Można również wlać do nawilżacza powietrza.


Domowe sposoby na katar: tabletki na katar i krople do nosa

Bardzo dużo osób zadaje pytanie: jak pozbyć się kataru w jeden dzień? Jest możliwe złagodzenie objawu takiego jak: zatkany nos, cieknący katar i ułatwienie oddychania. Szybki sposób na katar to dobre krople do nosa (np.: Sudafed, Xylometazolin, Nasivin, Xylo-Gel) udrażniają obrzęknięty nos, zmniejszają naczynia krwionośne i zmniejszają ilość wydzieliny. Należy pamiętać, aby nie stosować ich dłużej niż przez 3 do 4 dni. Jeśli chodzi o tabletki na katar to polecamy Sudafed, który jest bardzo skutecznym lekiem. Lek Sudafed może być też w postaci tabletek redukuje przekrwienie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych na wskutek czego zmniejsza się obrzęk i ilość wydzieliny. Dzięki niemu możemy swobodnie oddychać. Również przyjmowanie leków na przeziębienie z ibuprofenem lub kwasem acetylosalicylowym skutecznie usuwa stan zapalny. Jeśli masz cieknący katar w ciąży to nie zaleca się zażywania tabletek na katar bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem rodzinnym.


Domowe sposoby na katar: oczyszczanie nosa chusteczką

sposoby na katar


Należy często wydmuchiwać nos, aby pozbywać się na bieżąco zalegającej wydzieliny i udrażniać nos. Długie zaleganie wydzieliny powoduje zamiany wodnej wydzieliny tzw. wodnisty katar na bakteryjną wydzielinę ropną tzw. żółty katar. Ciągniesz nosem - dmuchaj w chusteczkę. Należy oczyszczać osobno każdą z dziurek nosowych zapobiegając w ten sposób do zapalenia ucha.


Domowe sposoby na katar: witamina C i rutyna

Witaminy te wpływają na skrócenie czasu trwania kataru, gdyż uszczelniają naczynia krwionośne w błonie śluzowej nosa, których przepuszczalność zwiększa się, gdy rozpoczyna się stan zapalny. Następnie płyny z osocza krwi przedostają się do szczelin nosa, co powoduje powstanie wodnej wydzieliny tzw. wodnisty katar.


Domowe sposoby na katar: nawilżacze powietrza

Nawilżacze nawilżają (polecamy taki) suche powietrze, które drażni błonę śluzową nosa. Używaj nawilżaczy powietrza z dodatkiem olejków, uzupełniaj wodę w pojemnikach na kaloryferach, wietrz często pomieszczenia.
To już wszystkie naturalne sposoby na katar. Zobacz również najnowszy artykuł domowe sposoby na zatkane zatoki