.

>

poniedziałek, 11 listopada 2019

Domowe sposoby na zatkane zatoki - jak oczyścić zatoki ?

Domowe sposoby na zatkane zatoki


Zatkane zatoki oznaczają, że mamy infekcję bakteryjną, któremu towarzyszy ropa czyli ropne zapalenie zatok obocznych nosa. Jeśli jesteśmy zdrowi przestrzenie te są puste, wypełnione powietrzem. To takie puste wnęki, które znajdują się w czaszce i są połączone z drogami oddechowych nosa przez wąski otwór w kości (ujście). Jeśli mamy zatkany nos dochodzi do zapalenia i należy te jamy nosowe oczyścić. Jakie są domowe sposoby na zatkane zatoki, jak oczyścić zatoki z ropy, gdy są zapchane i jakie jest ich leczenie dowiesz się w dalszej części artykułu. Normalnie wszystkie te jamy są otwarte czyli drożne do samego nosa, dróg oddechowych za pośrednictwem ujścia. Człowiek ma cztery pary tych wnęk określanych jako:

zatoki czołowe (na czole), szczękowe (za policzkami), sitowe (między oczami), oraz klinowe (osadzone głębiej za nosem).


zapalenie zatokCztery pary tych pustych przestrzeni są często nazywane są bardziej ogólnie jako zatoki oboczne nosa czy przynosowe. Tkanka wewnątrz tych jam wyściełana jest wykładziną wewnętrzną złożoną z komórek wydzielających śluz, komórek nabłonkowych i niektórych komórek, które są częścią układu immunologicznego (makrofagi, limfocyty i eozynofili).
Funkcją tych pustych przestrzeni jest nawilżenie i ocieplenie wdychanego powietrza, ocieplanie otaczających struktur (oczy, nerwy) zwiększając rezonans głosowy oraz jako bufor przeciwko urazom twarzy. Zatoki zmniejszają ciężar czaszki. Jeżeli zapalenie utrudnia przepływ śluzu lub blokuje naturalne ujścia, mamy bolące zatoki i prowadzi do zakażenia bakteryjnego. Zobacz poniżej najlepsze naturalne, domowe sposoby na zatoki, domowe sposoby na zapalenie zatok.

Jak oczyścić zatoki z ropy?
1. Domowe sposoby na zatkane zatoki - płukanie zatok solą fizjologiczną (irygacja)

Takie płukanie zatok przynosowych (irygacja) solą fizjologiczną możesz wykonać sam w domu. Irygacja zatok to oczyszczanie, które polega na wprowadzeniu, wpłynięciu roztworu jedną dziurką nosa i wypłynięcie drugą tak, aby oczyścić zatoki. W taki sposób przepłukujemy brudne przestrzenie oraz jamę nosową i zalegająca ropa czyli ropna wydzielina z zatok, krew lub alergeny opuszczają kanały nosowe. Takie płukanie możesz przeprowadzić również gdy wystąpi zapalenie zatok u dzieci. Czym płukać zatoki? Aby przeprowadzić zabieg irygacji potrzebujemy możemy wykorzystać zwykłą sól (jedna łyżeczka soli na pół litra przegotowanej lekko ciepłej wody) oraz butelkę ze dozownikiem ułatwiającym użycie. Możesz do tego celu wykorzystać małą butelkę po wodzie mineralnej z dzióbkiem lub gruszkę do nosa. Najlepiej jest jednak zakupić gotowy zestaw do płukania, irygacji dostępny w aptece bez recepty, w którego skład wchodzi specjalna butelka oraz gotowy roztwór do płukania zatok w postaci saszetek chlorku sodu i dwuwęglanu sodu do rozpuszczenia. Możesz użyć np. zestaw producenta NeilMed o nazwie Sinus Rinse (tu masz link) lub inny tańszy produkt do irygacji Irigasin (tu masz link). Zobacz na poniższym wideo jak wygląda irygacja zatok i jak stosuje się taki zestaw.

Jak oczyścić zatoki przynosowe po przygotowaniu roztworu? Płukanie zatok w domu.

- pochyl głowę nad umywalką;

- przyłóż szczelnie czubek butelki do jednej dziurki nosa;

- oddychając spokojnie przez otwarte usta, naciśnij butelkę, tak by roztwór przepływał z jednej dziurki nosa do drugiej wypłukując nos i wszystkie jamy nosowe.

- powtórz czynność z drugą dziurką nosa.

Warto przeprowadzać taki zabieg jak irygacja zatok nawet codziennie jeśli często miewasz ropne zapalenie zatok obocznych nosa lub kataru.
2. Domowe sposoby na zatkane zatoki - inhalacje na zatoki (parówka)

Wdychanie pary wodnej z dodatkiem ziół czyli parówka na zatoki działa odkażająco, przeciwzapalnie i szybko odetkają zatkane zatoki ułatwiając oddychanie, zmniejszając jednocześnie ból.inhalacje na zatokiWrzuć do garnka zioła takie jak: rumianek, szałwia, tymianek lub lipa i zalej wrzącą wodą. Teraz pochyl głowę nad garnkiem zakrywając się ręcznikiem, aby para nie wydostawała się na zewnątrz, zamknij oczy i wdychaj unoszące się opary. Nie pochylaj się zbyt blisko garnka, aby uniknąć poparzeń. Takie inhalacje na zatoki powinny trwać od 10 do 15 minut. Parówka na zatoki powinna być powtarzana codziennie przez około tydzień. Jeśli masz cerę z widocznymi czerwonymi naczynkami zrezygnuj z inhalacji, ponieważ może to pogłębić dolegliwość.
3. Domowe sposoby na zatkane zatoki - aromaterapia

Jak oczyścić zatoki z ropy? Zamiast biegać do sklepu lub lekarza w celu uzyskania odpowiedzi na zatkane zatoki możesz leczyć infekcję przy pomocy olejków eterycznych. Ropne zapalenie zatok przynosowych może być bardzo trudne do leczenia za pośrednictwem antybiotyków, na przykład, nie penetrują ich bardzo dokładnie. Z pomocą przychodzi aromaterapia, która może być bardzo skuteczna, ponieważ poprzez wdychanie pozwalamy przeniknąć do zakażonych przestrzeni. Zanim się zorientujesz, a będzie Ci się łatwiej oddychać.


Jak oczyścić zatoki

Możesz na zatkane zatoki wykorzystać olejki zapachowe, np.: eukaliptusowy, sosnowy, miętowy, lawendowy oraz wykorzystać gotowe produkty (np. Aroma Oil, Olbas Oil). Taka aromaterapia rozrzedza wydzielinę w zatokach, zmniejszają obrzęk, ma również działanie antybakteryjne oraz odprężające. Możesz skropić swoją poduszkę na noc lub pokropić chusteczkę i wdychać ją. Można również skorzystać z nawilżacza powietrza, dodając kilkanaście kropel olejku.

To też taka parówka na zatoki, ale zamiast ziół stosujemy olejki eteryczne. Zagotuj wodę z kranu i wlej do dna miski żaroodpornej wrzącą wodę. Dodaj 8 do 10 kropli olejków eterycznych i wymieszaj. Nakryj głowę ręcznikiem, pochyl się nad miską i wdychaj opary przez nos i usta. Gdy woda ostygnie, po kolejnym podgrzewaniu wody możesz powtórzyć jeśli chcesz.

Możesz również kąpać się z dodatkiem olejków eterycznych. Dodaj 12 do 15 kropli jednego lub kombinacji olejków do gorącej wanny. Relaksuj się wdychając aromat olejków eterycznych, tak długo, jak chcesz.

4. Ssanie oleju słonecznikowego na zatoki


Ssanie oleju słonecznikowego jest znane od tysięcy lat. Metoda ta ma zastosowanie nie tylko na zatkane zatoki, ale także jako skuteczny sposób oczyszczania organizmu z toksyn znajdujących się w organizmie. Ta metoda wydaje się dziwna, ale naprawdę działa. Olej, który podczas ssania oleju penetruje jamę ustną doskonale wchłania wszelkie toksyny, zapobiegając wielu chorobom.


płukanie ust olejem

Specjaliści uważają, że ssanie oleju słonecznikowego oczyszcza cały organizm z bakterii i toksyn, a nasz układ odpornościowy jest oczyszczony i jest gotów, aby leczyć nasze ciało. To naprawdę trudno w to uwierzyć, że bakterie, które mamy w  naszej jamie ustnej mogą prowadzić do wielu chorób w innych obszarach ciała. Dlaczego płukanie ust olejem słonecznikowym jest tak skuteczne? Ponieważ bakterie zostają zlepione powłoką olejową, od której nie mogą się oderwać. Bakterie i toksyny te usuwamy gdy wypluwamy olej. Takie płukanie ust olejem słonecznikowym (żucie oleju) czy wykorzystanie olej sezamowego, kokosowego lub oleju lnianego spowoduje oczyszczenie z bakterii i toksyn powodujących zatkane zatoki.

Dodatkowym efektem ssania, płukania ust olejem jest dodatkowy efekt wybielania zębów. Należy pamiętać, że na zatkane zatoki wykonujemy ssanie oleju słonecznikowego nie płukanie ust olejem. Należy ssać 1 do 2 łyżek oleju słonecznikowego. Takie ssanie powinno trwać 15 - 20 minut. W tym czasie możesz zająć się wieloma innym i rzeczami, a przy okazji robić takie oczyszczanie zatok. Taki zabieg najlepiej gdy wykonasz rano, na czczo. Ssanie oleju słonecznikowego pomogą skutecznie oczyścić zatoki, pomaga też na ból gardła. Gdy wykonujemy ssanie oleju niechciany śluz jest usuwany z zatok. Olej po wypluciu zawiera bardzo dużo bakterii, dlatego po zabiegu należy dokładnie umyć zęby.


5. Domowe sposoby na zatkane zatoki: płyn ziołowy i maści rozgrzewające

Możesz nasmarować rewelacyjnym środkiem o nazwie Amol (tu masz link) lub innymi podobnym płynem ziołowym skronie oraz kark i ramiona około 10 cm od środka szyi z tyłu głowy. Nasmarowane w ten sposób miejsca amolem rozgrzeją się i powinno to spowodować stopniowe ujście z zatok zalegającej wydzieliny. Pamiętaj, aby po nasmarowaniu być ciepło ubranym, aby się rozgrzać.


domowe sposoby na zatoki
Natomiast maści rozgrzewające posiadają właściwości inhalacyjne oraz wspaniale rozgrzewają, mają działanie przeciwbólowe oraz są dobre na udrażnianie zatok. Skorzystaj z maści sosnowych, eukaliptusowych lub kamforowych. Wmasuj trochę maści w okolicę czoła, skroni i obwiąż następnie głowę opaską.6. Domowe sposoby na zatkane zatoki: picie dużej ilości wodysposoby na zatoki


Picie dużej ilości wody spowoduje rozrzedzenie wydzieliny oraz łatwiejsze ujście z zatok obocznych nosa. Staraj się pić co najmniej sześć szklanek wody dziennie. Twoje ciało będzie radzić sobie ze śluzem, który będzie spływał do żołądka. Należy unikać picia napojów mlecznych, które mogą spowodować, że śluz będzie gęstnieć i nie spłynie. Należy również unikać alkoholu, który może podrażniać zatoki.
Jakie są objawy zapalenia zatok?


Teraz już wiesz jak oczyścić zatoki z ropy, ale warto również wiedzieć jakie są objawy ich zapchania. Istnieje wiele objawów infekcji. Poniżej znajduje się podsumowanie tych dominujących (14 łącznie), które mogą wystąpić. Większość pacjentów ma kilka oznak i objawów jednocześnie. Rzadko się zdarza, że posiadają wszystkie objawy naraz.objawy zapalenia zatok
Oznaki i objawy zapalenia zatok lub ich zakażenia mogą zawierać następujące elementy:

- Zatokowy ból głowy z powodu ciśnienia przez częściowo lub całkowicie zatkane, zapchane zatoki, zablokowane jamy przynosowe. Może występować nasilający się ból głowy przy schylaniu, pochylaniu.

- Tkliwość i / lub obrzęk twarzy, gdy miejsca nad obszarami zatok są dotykane.

- Ciśnienie lub ból zatok z powodu śluzu naciskającego na tkankę.

- Gorączka z powodu zapalenia tkanek zatok i zakażenia.

- Zator czyli uczucie zatkanego nosa.

- Katar, wydzielina z zatok jest spowodowana nadprodukcją śluzu z zatok, która płynie do gardła i podrażnia je.

- Ból gardła czyli zapalenie tkanki gardła spowodowane przez spływającą wydzielinę z nosa.

- Kaszel jest reakcją na spływającą wydzielinę. Organizm próbuje oczyścić się z wydzieliny poprzez drażnienie tkanki gardła.

- Ból oczu, oka spowodowane naciskiem na otaczające nerwy i tkanki

- Ból zęba spowodowane naciskiem na otaczające nerwy i tkanki

- Ból ucha wywołane przez nacisk na otaczające nerwy i tkanki, zatkane uszy

- Zmęczenie spowodowane gorączką, odpowiedzi immunologicznej i / lub kaszel

- Nieświeży oddech zwykle z powodu infekcji bakteryjnej

- Wydzielina z zatok jest zazwyczaj jasno żółta lub w kolorze białym.

- Wiele przewlekłych objawów utrzymujących się ponad 1-3 miesięcy przeradza się w przewlekłe ostre zapalenie zatok przynosowych.
Jakie może być zapalenie zatok?


Zatoki mogą być klasyfikowane w różny sposób, w oparciu o jego czas (ostre, podostre albo przewlekłe) i rodzaju zapalenia (zarówno zakaźnych lub niezakaźnych).

- Ostre zapalenie zatok przynosowych (określany również jako ostre zapalenie wywołane zakażeniem bakteryjnym) jest zazwyczaj zdefiniowany jako będący w okresie krótszym niż 30 dni.

- Podostre zapalenie trwa ponad 1 miesiąc, ale mniej niż 3 miesiące.

- Przewlekłe zapalenie zatok kiedy trwa więcej niż okres 3 miesięcy. Może być dalej podzielone na pod-przewlekłe, bez polipów nosa lub alergiczne zapalenie zatok oraz grzybicze.

- Nawracające zapalenie zatok obocznych nosa jest, gdy dana osoba ma kilka ataków rocznie.
Co jeśli domowe sposoby na zatkane zatoki nie pomagają?


zapchane zatokiJeśli nie uda Ci się zwalczyć tej dolegliwości poprzez naturalne, domowe sposoby na zatkane zatoki, nadal odczuwasz ból głowy przy schylaniu, pochylaniu, stosowałeś już takie zabiegi jak: irygacja zatok to powinieneś należy skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub laryngologiem. Lekarz może zlecić badanie rentgenowskie, aby ocenić ilość oraz zlokalizować zalegającą wydzielinę. Lekarz może zlecić również badanie USG lub posłużyć się endoskopem, patrząc bezpośrednio w tylną część nosa przy pomocy małej elastycznej rurki z kamerką. Tą metodą laryngolog może ocenić drożność zatok i sprawdzić czy nie ma np.: polipów. Niekiedy może być konieczne wykonanie zabiegu takiego jak punkcja zatok przynosowych, czyli przekłucie specjalną igłą do nakłuwania i ściągnięcie zalegającej wydzieliny. Jednak nie polecam tego ponieważ punkcja zatok może powodować powikłania, które mogą wynikać z nieprawidłowego wprowadzenia igły do tkanek miękkich.

Jeśli jest to infekcja bakteryjna lekarz najczęściej przepisuje lek, antybiotyk np.: Augmentin, Zinnat czy Duomox. Antybiotyk nie będzie skuteczny przeciw infekcjom wirusowym. Skuteczne leczenie antybiotykiem powinno być kontynuowane przez co najmniej 10-14 dni, aby zrobić efektywne oczyszczanie zatok. Jednakże, nie jest niczym niezwykłym, leczenie zapalenia zatok przez 14-21 dni.
Jakie mogą być powikłania infekcji lub zapalenia zatok?Ciężkie powikłania nie występuje często, ale są możliwe i nieleczone zatoki mogą prowadzić do bezpośredniej infekcji do mózgu przez ścianę zatok, tworząc bezpośrednie zagrożenie dla życia (na przykład, może wystąpić zapalenie opon mózgowych lub ropień mózgu). Ponadto, inne sąsiednie struktury mogą się zarazić i mogą pojawić się problemy, takie jak zapalenie kości i szpiku z kości czaszki i zakażenia wokół oka. Rzadko te infekcje (głównie bakteryjne i grzybicze) mogą spowodować śmierć. Najbardziej podatne są osoby do powikłań u pacjentów z obniżoną odpornością lub chorych na cukrzycę.
Domowe sposoby na zatkane zatoki: Czy można zapobiec zapaleniu zatok?Obecnie nie istnieją szczepionki na zapalenie zatok przynosowych. Jednakże istnieją szczepionki przeciw wirusom (grypie) i bakterii (pneumokoki), która może powodować zakaźne zapalenie zatok obocznych nosa. Szczepienie przeciwko patogenom może pośrednio zmniejszyć lub zapobiec szanse na wystąpienie tej choroby, ale nie istnieją żadne konkretne badania na poparcie tego twierdzenia.

Jeżeli dana osoba jest podatna na nawracające ropne zapalenie zatok obocznych nosa, może być ważne, aby rozważyć badanie alergii, aby zobaczyć, czy jest to przyczyna tego powtarzającego się problemu. Leczenie alergii może uniemożliwić wtórne bakteryjne zakażenia. Ponadto, infekcje zatok mogą wynikać z innych problemów, takich jak polipy nosa, nowotworów lub chorób, które zakłócają normalny przepływu śluzu. Leczenie tych podstawowych przyczyn może zapobiegać nawracające infekcje zatok. Jak oczyścić zatoki z ropy?Warto co jakiś czas zastosować domowe sposoby na zatkane zatoki i wykonać płukanie zatok w domu (irygacja zatok), dobra będzie również parówka na zatoki jeśli często miewasz problemy z nosem i katarem, aby ustrzec się przed chorobą. Natomiast ssanie oleju słonecznikowego pomaga nie tylko na zatkane zatoki, ale również doskonale oczyszcza cały organizm z toksyn i bakterii, a przy tym wybiela także nasze zęby.